بریلاووس®

تیکاگرلور

داروی ضدپلاکت از دسته مهار کننده P2Y12

قرص‌های 60 و 90 میلی‌گرمی

تیکاگرلور

مهارکننده P2Y12

پیشگیری از حوادث قلبی‌عروقی در بیماران مبتلا به سندروم حاد کرونری
پیشگیری از ترومبوز استنت در بیمارانی که مورد آنژیوپلاستی قرار گرفته‌اند

بارداری: مطالعات کافی در بارداری روی دارو انجام نشده است. مصرف دارو در بارداری باید تحت نظر پزشک معالج و با احتیاط انجام شود.
شیردهی: تاکنون مشخص نیست که این دارو در شیر انسان ترشح گردد. به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی جدی در نوزادان شیرخوار، مصرف آن در دوران شیردهی با نظر پزشک معالج صورت می‌گیرد..

۱- دارو را در زمان مشخص طی روز مصرف کنید (یک قرص صبح و یک قرص عصر)
۲- دارو را می‌توان همراه با غذا یا با معده خالی مصرف نمود.
۳- در صورت اشکال در بلع قرص، می‌توان آن را خرد کرده و همراه با آب به صورت زیر مصرف نمود:
قرص را کاملا پودر نموده آن را به نصف لیوان آب اضافه کرده به هم زده و فورا میل نمایید. به منظور اطمینان از دریافت کامل دارو لیوان خالی را با نصف حجم آب شستشو دهید و میل نمایید.
۴- آب گریپ‌فروت ممکن است اثر ضدپلاکتی این دارو را افزایش دهد.
۵- از قطع مصرف ناگهانی دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. قطع مصرف ناگهانی ممکن است شانس ابتلا به یک حمله قلبی دیگر، سکته مغزی یا مرگ مرتبط با قلب یا عروق خونی را افزایش دهد.
۶- در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید. دوز بعدی را بر اساس برنامه عادی خود مصرف نمایید.

در صورتیکه اخیرا از داروهای دیگر استفاده نموده و یا در حال مصرف آن می‌باشید، به خصوص موارد زیر را با پزشک خود مشورت نمایید:
• ریفامپیسین، مصرف بیش از 40 میلی‌گرم در روز سیمواستاتین یا لوواستاتین، فنی تویین، کارباکازپین و فنوباربیتال، دیگوگسین، سیکلکوسپورین، کنیدین ودیلتیازم، بتابلوکرها و وراپامیل، مورفین و سایر داروهای اپیوییدی، آپیکسابان، ریواروکسابان، آریپیپرازول، آسپرین، بوسنتان، کانابیس، کارودبلول، دابرافنیب، داساتینیب، دفرازیروکس، ایبروتینیب، سیاتوکسیمب، تتراهیدروکانابینول، توسیلیزومب.
• مصرف همزمان داروهای زیر ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهد:
o داروهای ضدانعقاد خوراکی شامل وارفارین
o داروهای ضد التهاب غیر استروییدی که معمولا به عنوان ضد درد مصرف می‌شوند (مانند ایبوپروفن و ناپروکسن)
o داروهای مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین که به عنوان ضد افسرذگی مصرف می‌شوند (مانند پاروکستین، سرترالین و سیتالوپرام)
o سایر داروها مانند کلاریترومایسین، کتوکونازول، نفازودون، ریتوناویر و آتازاناویر، سیزاپراید، آلکالوییدهای ارگوت
• داروهای فیبرینولیتیک (مانند استرپتئکیناز یا التیلاز)

۱- قبل از انجام هرگونه عمل جراحی (شامل جراحی دندان)، پزشک یا دندانپزشک خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید. قطع مصرف دارو ممکن است به مدت 5 روز قبل از عمل جراحی ضروری باشد.
۲- این دارو ممکن است به راحتی باعث خونریزی شود که می‌تواند شدید یا تهدید کننده زندگی باشد. لذا از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به خونریزی و یا جراحت شوند، خودداری فرمایید.
۳- در صورت خونریزی بدون توقف، با پزشک یا مراکز فوریت‌دار پزشکی تماس بگیرید. خونریزی ممکن است داخل بدن مانند معده یا روده باشد. در صورت مشاهده مدفوع سیاه‌رنگ یا خونی، ادرار قرمز یا صورتی، سرفه همراه با خون یا استفراغ یا موارد مشابه با دانه‌های قهوه‌، سریعا با پزشک تماس بگیرید.
۴- این دارو معمولا به هنگام رانندگی و کار با ماشین آلات مشکلی ایجاد نمی‌کند. در صورت احساس گیجی و اختلال سطح هوشیاری، در هنگام رانندگی و کار با ماشین‌آلات احتیاط نمایید.
۵- از قطع مصرف ناگهانی این دارو حتی با علایم خونریزی، قبل از مشورت با پزشک خود خودداری فرمایید. قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

۱- سابقه حساسیت (شامل آنفلاکسی، آنژیوادم) به تیکاگرلور یا هر یک از اجزا تشکیل دهنده این دارو
۲- خونریزی پاتولوژیک فعال مانند زخم معده یا خونریزی داخل جمجمه
۳- سابقه خونریزی داخل جمجمه
۴- نارسایی شدید کبدی
۵- مصرف همزمان با داروهای کتوکونازول، کلاریترومایسین، نفازودون، ریتوناویر و آتازاناویر