Cefalexin_ سفالکسین

مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. سفکسیم در مرحله آخر تشکیل پپتیدوگلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد.

توضیحات درباره Cefalexin_ سفالکسین

Cefalexin_ سفالکسین

Cefalexin_ سفالکسین

آنتی بیوتیک- داروهای ضد باکتری

داروهای ضد عفونت > داروهای ضد باکتری > سفالوسپورین ها > سفالوسپورین های نسل اول

Cap: 250, 500mg
Susp: 125, 250mg
Tab: 250,500mg

مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. سفکسیم در مرحله آخر تشکیل پپتیدوگلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد.

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل، پنومونی باکتریایی، عفونت های پوستی و بافت های نرم، التهاب عفونی لوزه ها و عفونت های مجاری ادرار مصرف می شود.

با  وجود اینکه تا کنون مصرف سفالکسین برای جنین مضر اعلام نشده، در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.

سوسپاسیون دارو پس از تهیه در صورت نگهداری در یخچال تا 14 روز پایدار خواهد بود. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد. در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.

مشخصات کلی تداخلات:
سوبسترای OAT1
سوبسترای OAT3   
مهارکننده OCT2
تحت تاثیر تاخیر در تخلیه ی معده
تغییر در فلور نرمال دستگاه گوارش
تشدید اثرات ضد انعقادی
کاهش اثرات باکتریوسیدی وابسته به رشد باکتری
اتصال به کاتیون‌های چند ظرفیتی
اختلال در پاسخ ایمنی در برابر عوامل باکتریایی

تداخلات پرهیز رده X :
ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، واکسن وبا

کاهش اثرات داروها توسط سفالکسین:
آمینوگلیکوزیدها، ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، واکسن ب.ث.ژ (ایمنی‌زا)، واکسن وبا، لاکتوباسیلوس و استریول، سدیم پیکوسولفات، واکسن حصبه

کاهش اثرات سفالکسین توسط داروها:
مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، دی، ای، کا، فولات و آهن)، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، ای و بدون آهن)، سوکروفریک اکسی هیدروکسید، نمک‌های زینک

افزایش اثرات داروها توسط سفالکسین:
آمینوگلیکوزیدها، متفورمین، آنتاگونیست های ویتامین کا

افزایش اثرات سفالکسین توسط داروها:
پروبنسید

مصرف غذا پیک غلظت سرمی آنتی بیوتیک را کاهش داده و به تأخیر می‌اندازد اما بر میزان کل داروی جذب شده تأثیر ندارد. در صورت مصرف همراه با غذا ممکن است سطوح سرمی سفالکسین کاهش یابد. راهکار: بدون ملاحظات غذایی مصرف شود.

در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید احتیاط فراوان مصرف شود. این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود. این دارو ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شود. در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها یا پنی سیلامین یا بیماری پورفیری، نباید مصرف شود.

سیستم اعصاب مرکزی: آژیتاسیون، گیجی، سرگیجه، خستگی، توهم، سردرد
پوستی: اریتم مولتی فرم، خارش تناسلی، راش پوستی، سندرم استیونس جانسون، نکروز توکسیک اپیدرمال، کهیر
گوارشی: درد شکمی، اسهال، سوء هاضمه، گاستریت، تهوع، کولیت با غشای کاذب، استفراغ
ادراری تناسلی: کاندیدیاز تناسلی، ترشحات واژینال، واژینیت
هماتولوژی و انکولوژی: افزایش سطح ائوزینوفیل، آنمی همولیتیک، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی
کبدی: یرقان کلستاتیک، هپاتیت، افزایش سطح سرمی آلانین آمینوترانسفراز، افزایش سطح سرمی آسپارتات آمینوترانسفراز
ازدیاد حساسیت: آنافیلاکسی، آنژیوادم، واکنش ازدیاد حساسیت
عصبی، عضلانی و اسکلتی: درد مفاصل، التهاب مفاصل، آرتروپاتی
کلیوی: نفریت بینابینی

در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی (خصوصا حساسیت به آنتی بیوتیک ها) و مشکلات کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید. از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

آنتی بیوتیک ها را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد. مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است و در صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد. زمانی كه اين داروها بدون تجويز پزشك، با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند، نه تنها اثرات مطلوب برای خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتری های موجود در بدن آن فرد می شوند و علاوه بر اين، باكتری هايی كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا می كنند. اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومی از ميكروب ها می شود كه ديگر به سادگی به داروهای آنتی بيوتيكی موجود، پاسخ نمی دهند. از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بی رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها برای خود فرد بيمار بلكه برای ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد. معمولاً این دارو بصورت ۴ کپسول در روز(هر ۶ ساعت ۱ عدد) تجویز می شود .مقدار مصرف مناسب عفونت شما توسط پزشکتان مشخص خواهد شد. در صورتی که فرم مایع خوراکی برای کودکتان تجویز شده است، مقدار مصرف با توجه به سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود. در این موارد در هر نوبت مصرف دارو لازم است مقدار دارو را به دقت اندازه گیری نمایید و دقیقاً به اندازه ی تجویز شده به کودک بدهید. پزشک شما طول دوره درمان با این دارو را مشخص می کند و شما حتما باید تا انتهای دوره ی درمان، دارو را بصورت منظم مصرف نمایید. معمولا درمان با این دارو ۵ تا ۷ روزه می باشد اما ممکن است پزشک دوره ای کوتاه تر یا بلندتر از این میزان برای عفونت شما تجویز نماید. در صورتی که این دارو جهت پیشگیری از عفونت مجاری ادراری یا برای جلوگیری از عود مجدد عفونت ادراری شما تجویز شده است، معمولا یک نوبت در روز باید دارو را مصرف نمایید و در این صورت دارو را هر روز عصرها مصرف کنید و تا زمانی که پزشک توصیه می نماید ادامه دهید. این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. با این حال اگر کمی قبل از غذا مصرف شود، سریع تر اثر می نماید در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دو برابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جدا خودداری نمایید.

سوسپانسیون آماده شده ی دارو را حداکثر ۱۰تا ۱۴روز در یخچال نگهداری نمایید.