Co-Amoxiclav _ کو-آموکسی کلاو

کو آموکسی کلاو دارویی است که برای درمان عفونت های قسمت تحتانی دستگاه تنفس، اوتیت میانی، سینوزیت، عفونت های پوستی و عفونت های دستگاه ادراری ناشی استفاده می شود، همچنین کو آموکسی کلاو برای گلو درد و برای سرماخوردگی نیز استفاده می شود. میزان مصرف کو آموکسی کلاو در کودکان و بالغین متفاوت است. دز های رایج کوآموکسی کلاو شامل کوآموکسی کلاو 375 و 625 می باشد.

توضیحات مکمل درباره Co-Amoxiclav _ کو-آموکسی کلاو

Co-Amoxiclav _ کو-آموکسی کلاو

_Amoxicillin Clavulanic acid آموکسی سیلین+ کلاولانیک اسید

آنتی بیوتیک- داروهای ضد باکتری

داروهای ضد عفونت > داروهای ضد باکتری >  پنی سیلین ها > آمینو پنی سیلین ها

پودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو 156، حاوی:

Amoxicillin 125mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 31.25mg/5ml (as Potassium salt)

پودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو  228، حاوی:

Amoxicillin 200mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 28.5mg/5ml (as Potassium salt)

پودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو 312، حاوی:

Amoxicillin 250mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 62.5mg/5ml (as Potassium salt)

پودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو 457، حاوی:

Amoxicillin 400mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 57mg/5ml (as Potassium salt)

قرص روکشدار کوآموکسی کلاو 375، حاوی:

Amoxicillin 250mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 125mg/5ml (as Potassium salt)

قرص روکشدار کوآموکسی کلاو 625، حاوی:

Amoxicillin 500mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 125mg/5ml (as Potassium salt)

کو آموکسی کلاو یک باکتریوسید است. کوآموکسی کلاو مانع ساخت دیواره سلولی باکتری می شود و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد. همچنین کلاوولانیک اسید موجود در کوآموکسی کلاو بتالاکتاماز را مهار می کند.

کو آموکسی کلاو دارویی است که برای درمان عفونت های قسمت تحتانی دستگاه تنفس، اوتیت میانی، سینوزیت، عفونت های پوستی و عفونت های دستگاه ادراری ناشی استفاده می شود، همچنین کو آموکسی کلاو برای گلو درد و برای سرماخوردگی نیز استفاده می شود. میزان مصرف کو آموکسی کلاو در کودکان و بالغین متفاوت است. دز های رایج کوآموکسی کلاو شامل کوآموکسی کلاو 375 و 625 می باشد.

بهتر است از کوآموکسی کلاو در بارداری و شیردهی استفاده نشود. آموکسی سیلین به سرعت در شیر مادر ترشح می شود و بی خطر بودن آن در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است. همچنین کلاوولانات هم در شیر ترشح می شود. تجویز کوآموکسی کلاو در شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.

در طول درمان با کوآموکسی کلاو بیمار را از نظر بروز علائم واکنش های افزایش حساسیتی تحت نظر بگیرید.

کوآموکسی کلاو را می توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. در مورد این که کوآموکسی کلاو چند روز باید استفاده شود با پزشک معالج خود مشورت نمایید اما همواره به خاطر داشته باشید که دوره درمان با کوآموکسی کلاو باید به طور کامل طی شود. اگر فردی دیابت دارد و از کوآموکسی کلاو استفاده می کند، در طی مصرف کوآموکسی کلاو بهتر است قند ادرار کنترل شود. پیش از مصرف سوسپانسیون کوآموکسی کلاو آن را به خوبی تکان دهید

تداخلات دارویی کوآموکسی کلاو عبارت است از: مصرف پروبنسید (یکی از داروهای درمان نقرس است) به طور همزمان باعث کاهش دفع کلیوی کوآموکسی کلاو و افزایش سطح خونی آن می گردد.

در نارسایی کلیه، افرادی که اختلال در عملکرد کلیه دارند مصرف کوآموکسی کلاو با نظر پزشک معالج صورت پذیرد.

افرادی که حساسیت شدید به هر یک از انواع پنی سیلین ها یا سفالوسپورین ها دارند از مصرف کوآموکسی کلاو خودداری کنند.

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد بروز نمی کند. مهمترین عارضه جانبی کوآموکسی کلاو اسهال است که در صورت بروز اسهال لازم است برای ادامه درمان با پزشک مشورت نمائید. احساس ضعف و بی حالی یکی دیگر از عوارض شایع این دارو است که معمولا در مصرف طولانی مدت این دارو ایجاد می شود. دلیل ضعف و بی حالی بخاطر از بین رفتن باکتری های مفید روده است که ویتامین های گروه بی را در بدن تولید می کنند. یکی دیگر از عوارض جانبی سوسپاسیون کوآموکسی کلاو، احتمال ایجاد لکه بر روی دندان است که با مسواک زدن برطرف می شود.

افرادی که فنیل کتون اوری دارند به هیچ وجه نباید از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو استفاده کنند چون ممکن است این فراورده محتوی آسپارتام باشد که برای چنین افرادی بسیار خطرناک است.

با توجه به اشکال مختلف کوآموکسی کلاو توصیه های این دارو به تفکیک شکل دارویی بیان می شود.

قرص کوآموکسی کلاو

دارو را ترجیحا با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) میل کنید اما در صورت مشکل گوارشی می توانید دارو را بعد غذا مصرف کنید. در صورت سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک ها، پزشک را مطلع کنید. در صورت بروز اسهال به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. مصرف این دارو روی نتایج آزمایشات بالینی شما اثر می گذارد لذا پیش از انجام آزمایش پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع کنید. بهتر است در مدت درمان مادر با این دارو، شیردهی به کودک انجام نشود. به علت کاهش اثرداروهای ضدبارداری در مصرف همزمان با این دارو ، خانم های در سنين باروری كه در مدت درمان با اين دارو ،از يك روش پيشگيری از بارداری غير هورمونی با مشورت پزشك استفاده كنند. درصورتی که مبتلا به دیابت هستید قند خون خود را به صورت دوره ای و با دقت بیشتری کنترل کنبد. اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه و تا چند هفته پس از درمان ممکن است از عوارض نادر این دارو باشد. به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید.

ساشه کوآموکسی کلاو

محتویات هر بسته دارو را در یک نوبت طبق دستورالعمل موجود در بسته بندی تهیه کنید. دارو را ترجیحا با معده خالی(حداقل 1  ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) میل کنید اما در صورت مشکل گوارشی می توانید دارو را بعد غذا مصرف کنید.همچنین می توانید دارو را در مایعات خنک، شیر یا شیرخشک مخلوط کرده و بلافاصله مصرف کنید. در صورت بروز اسهال به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به علت کاهش اثر داروهای ضدبارداری در مصرف همزمان با این دارو ، خانم های در سنين باروری كه در مدت درمان با اين دارو، از يك روش پيشگيری از بارداریی غير هورمونی با مشورت پزشك استفاده كنند. در صورت سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک ها، پزشک را مطلع کنید. مصرف این دارو روی نتایج آزمایشات بالینی شما اثر می گذارد لذا پیش از انجام آزمایش پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع کنید. درصورتی که مبتلا به دیابت هستید قند خون خود را به صورت دوره ای و با دقت بیشتری کنترل کنید.

اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه و تا چند هفته پس از درمان ممکن است از عوارض نادر این دارو باشد. به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی پرهیز کنید.

سوسپانسیون کوآموکسی کلاو

دارو را طبق دستورالعمل موجود در بسته ی دارو، با آب جوشیده ی سرد شده تهیه کنید. در هنگام تهیه ی دارو آب را در دو مرحله اضافه کنید تا پس از اختلاط با دارو به اندازه دقیق برسد. محلول آماده شده را قبل از مصرف تکان دهید و حداکثر تا 10 روز در یخچال نگهداری کنید. دارو را دقیقا به مقداری که پزشک در هرنوبت تجویز کرده است اندازه گیری کرده و مصرف کنید. دارو را ترجیحا با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) میل کنید اما در صورت مشکل گوارشی می توانید دارو را بعد از غذا مصرف کنید. همچنین می توانید دارو را در مایعات خنک، شیر یا شیرخشک مخلوط کرده و بلافاصله مصرف کنید.

-در صورت بروز اسهال به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

-به علت کاهش اثر داروهای ضدبارداری در مصرف همزمان با این دارو ، استفاده از روش های دیگر برای پیشگیری از بارداری در طول درمان با این دارو لازم است.

-در صورت سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک ها پزشک را مطلع کنید.

-مصرف این دارو روی نتایج آزمایشات بالینی شما اثر می گذارد لذا پیش از انجام آزمایش پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع کنید.

-درصورتی که مبتلا به دیابت هستید قند خون خود را به صورت دوره ای و با دقت بیشتری کنترل کنبد.

-اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه که تا چند هفته پس از درمان ممکن است به طول انجامد از عوارض نادر این دارو است. به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی پرهیز کنید.

بعد از تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (که مردم ممکن است اصطلاحا آن را با نام شربت کوآموکسی کلاو بشناسند)، دارو را می توان تا 10 روز در یخچال نگهداری کرد. قرص های کو آموکسی کلاو را باید در ظروف در بسته مقاوم به نور و در دمای کمتر از 24 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

مراحل تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو:

برای تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (شربت کوآموکسی کلاو) باید از آب جوشیده سرد شده استفاده کرد اگر از آب نجوشیده استفاده شود اثر آنتی بیوتیک از بین می رود. ابتدا باید پودر را کاملا تکان داد که از هم باز شود و بهم چسبیده باقی نماند، سپس آب جوشیده سرد شده تا خط نشانه روی ظرف اضافه شود و در نهایت شیشه را به خوبی تکان دهید تا به شکل سوسپانسیون در آید. ظرف سوسپانسیون کوآموکسی کلاو باید نیم ساعت به صورت ساکن قرار گیرد، در این مدت سطح دارو از خط مورد نظر پایین تر می آید که دوباره مقداری آب به آن اضافه نمایید تا به سطح مشخص باز گردد. سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (شربت کوآموکسی کلاو) باید در یخچال نگهداری شود. قبل از هر بار مصرف سوسپانسیون کوآموکسی کلاو را کاملا تکان دهید. حداکثر تا 14 روز بعد از تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو می توان از آن استفاده کرد.