blog04

سنگ کلیه چگونه درمان می شود؟

سنگ کلیه یکی از بیماری های دردناکی است که بسیاری از افراد درد ناشی از آن را مشابه به درد زایمان می دانند. لبه های تیز این سنگ که معمولا در مجرای کلیه قرار دارد، در زمان حرکت با دیواره های مجاری کلیوی برخورد می کنند و همین امر باعث بروز حالاتی مانند استفراغ و تهوع می شود.
همچنین، در شرایطی که اندازه این سنگ بزرگ باشد باعث احتباس ادرار می شود و این موضوع می تواند به شدت خطرناک باشد. به طور کلی، بیشتر سنگ هایی که در کلیه تولید می شوند با استفاده از قرص کلیه و مجاری ادراری قابل درمان هستند و در شرایط بسیار کم نیاز به عمل جراحی برای خروج سنگ است.

جنس این سنگ چیست؟

یکی از سوالات پرتکراری که اغلب افراد در مورد سنگ کلیه می پرسند در مورد جنس این سنگ است. بررسی های آماری نشان می دهند 80 درصد از سنگ هایی که در کلیه تولید می شوند از جنس اگزالیک کلسیم هستند. همچنین، سنگ های دیگر از فسفات کلسیم یا اسید یوریک در کلیه شکل می گیرند. سنگ هایی که از فسفات آمونیوم و منیزیم یا استرووایت تشکیل می شوند نشان دهنده عفونت های باکتریایی در مجاری ادراری هستند.

علائم سنگ کلیه چیست؟

این سنگ زمانی که در کلیه حرکت می کند می تواند درد بسیار زیادی را به بیمار متحمل کند. حتی گاهی حرکت این سنگ خراش های عمیقی را در بافت کلیه ایجاد می کند و باعث بروز خون در ادرار می شود. از علائم دیگر ابتلا به این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• عدم توانایی در راه رفتن
• عدم توانایی در ادرار و یا ادرار درناک
• حالت تهوع شدید
• استفراغ
در این شرایط باید به اولین مرکز درمانی مراجعه شود تا اقدامات لازم برای کنترل آن صورت گیرد. در غیراینصورت خطر آسیب های جدی به کلیه وجود دارد.

آیا با راهکارهای گیاهی می توان این سنگ را درمان کرد؟

در گذشته، انسان ها برای درمان دردها و بیماری های خود به دل طبیعت پناه می بردند. امروزه، کارشناسان به این موضوع پی برده اند تلفیقی از روش های مدرن و گیاهی می تواند به افراد کمک کند تا زودتر به نتیجه برسند و بیماری های خود را درمان کنند. راهکارهای گیاهی که برای درمان این سنگ پیشنهاد می شوند به شرح زیرند:
• ترکیب آبلیمو و روغن زیتون تازه و مصرف آن
• مصرف مداوم آب انار تازه
• مصرف دمنوش گزنه دو یا سه بار در روز
• مصرف آب کرفس تازه دو یا سه بار در روز
• استفاده از دمنوش آب ریحان و عسل طبیعی
• استفاده از آب هندوانه پخته
همچنین، ورزش کردن مانند طناب زدن می تواند باعث خروج سنگ کلیه از مجاری ادراری گردد. در کنار این روش ها، استفاده از انواع قرص کلیه نیز می تواند این سنگ را هر چه سریعتر از بین ببرد و به کاهش درد و ارتقا سلامتی کمک کند.

چه زمانی باید از سنگ شکن استفاده کنیم؟

زمانی که سنگ کلیه از 10 میلی گرم بزرگتر است از دستگاهی به نام سنگ شکن استفاده می شود. این دستگاه امواج صوتی را برای شکستن سنگ تولید می کند و پالس های شدید امواج دقیقا بر روی سنگ متمرکز می شوند و انرژی را به سمت آن می فرستند. این پالس ها سنگ را به لرزش در می آورند و حباب هایی را درون آن ایجاد می کنند. وجود این حباب ها باعث شکستگی سنگ می شود که این سنگریزه ها از طریق مجاری ادراری دفع می گردند.

چه زمانی سنگ کلیه جراحی می شود؟

زمانی که استفاده از انواع قرص کلیه و دستگاه سنگ شکن پاسخگو نیست، جراحی به عنوان گزینه نهایی مد نظر قرار می گیرد. در این شرایط، جراح پشت و یا پهلو بیمار را برش می دهد و با استفاده از ابزارهای خاص سنگ را خارج می نماید.

برچسب‌ها: بدون برچسب