Rosuvastatin Cosar _ رزوواستاتین کوثر

مانند سایر استاتین ها مهار کننده آنزیم hydroxymethylglutaryl coenzyme A HMG-cOa است. بر روی چرب های پلاسما موثر است. میزان کلسترول LDL ، آپولیپوپروتئین B و تری گلیسیریدها را کاهش می دهد و میزان کلسترول HDL را افزایش می دهد.

توضیحات درباره Rosuvastatin Cosar _ رزوواستاتین کوثر

Rosuvastatin Cosar _ رزوواستاتین کوثر

Rosuvastatin _ رزوواستاتین

داروهای قلبی عروقی

داروهای قلبی-عروقی > داروهای ضد چربی > مهارکننده های هیدروکسی متیل گلوتاریل کوآنزیم A ردوکتاز

قرص mg5-10-20-40

مانند سایر استاتین ها مهار کننده آنزیم hydroxymethylglutaryl coenzyme A HMG-cOa است. بر روی چرب های پلاسما موثر است. میزان کلسترول LDL ، آپولیپوپروتئین B و تری گلیسیریدها را کاهش می دهد و میزان کلسترول HDL را افزایش می دهد.

این دارو مانند سیمواستاتین برای تنظیم چربی خون مصرف می شود. برای درمان هایپرلیپیدمیا که شامل: primary hypercholesterolemia، mixed dyslipidemia  وhypertriglyceridemia  کاربرد دارد.

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود

 

مشخصات کلی تداخلات:
– سوبسترای BCRP
– سوبسترای OATP1B1
– سوبسترای OATP1B3
– حساس به pH معده تداخل با داروهایی که pH معده را تغییر می دهند، بررسی شود.
– تشدید رابدومیلوزیز

تداخلات رده X پرهیز:
فوسیدیک اسید (سیستمیک)، جم‌فیبروزیل، لاسمیدیتان، لدیپاسویر، مخمر برنج قرمز، وکسیلاپرویر

کاهش اثرات داروها توسط رزوواستاتین:
لانتانیم

کاهش اثرات رزوواستاتین توسط داروها:
آنتی‌اسیدها، آپالوتامید، کاربامازپین، الاگولیکس، الاگولیکس/ استرادیول/ نوراتیندرون، اسلی‌کاربازپین، فوس فنی توئین-فنی‌توئین، ریفامپین

افزایش اثرات داروها توسط رزوواستاتین:
داپتومایسین، رپاگلینید، ترابکتدین، آنتاگونیست های ویتامین کا

افزایش اثرات رزوواستاتین توسط داروها:
آسیپیموکس، آسوناپرویر، بزافیبرات، کاپماتینیب، سیپروفیبرات، کلوپیدوگرل، کوبیسیستات، کلشی سین، سیکلوسپورین (سیستمیک)، داکلاتاسویر، دارولوتامید، داسابوویر، دروندارون، الباسویر، الترومبوپگ، الوکسادولین، فنوفیبرات و مشتقات آن، فوستاماتینیب، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، جم‌فیبروزیل، گلکاپرویر و پیبرنتاسویر، گرازوپرویر، ایتراکونازول، لاسمیدیتان، لدیپاسویر، لترموویر، نیاسین، نیاسین آمید، اومبیتاسویر/ پاریتاپرویر/ ریتوناویر/ داسابوویر، اوسیمرتینیب، مهارکننده‌های پروتئاز، رالتگراویر، مخمر برنج قرمز، رگورافنیب، رولاپیتانت، روپاتادین، سیمپرویر، تافامیدیس، تدیزولید، تری‌فلونامید، تولواپتان، ولپاتاسویر، وکسیلاپرویر

تداخلات با غذا:
ذکر نشده است.

-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورت سابقه ی ابتلا به مشکلات کبدی یا هرگونه بیماری که مسبب عارضه کبدی شده است را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که مشکلات عضلانی مانند گرفتگی یا درد عضلانی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که سابقه تیروئید کم کار، سکته و یا خونریزی مغزی و مشکلات کلیوی دارید حتما به پزشک خود بگویید.
‎-در صورت حساسیت به هرگونه دارو، پزشک خود را مطلع نمایید.

بارداری، شیردهی، حساسیت به این دارو و ترکیبات آن، بیماری کبدی فعال

– درد و گرفتگی عضلانی یکی از عوارض شایع رزوواستاتین می باشد، در صورت بروز این عارضه، به پزشک خود مراجعه نمایید به دلیل این که احتمال بروز عارضه ای نادر اما جدی عضلانی در اثر مصرف رزوواستاتین وجود دارد، جهت بررسی های لازم مراجعه به پزشک در صورت درد عضلانی لازم است .
– برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
– در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر می باشد.
– احساس تهوع ، سو هاضمه ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب یا پر ادویه برطرف می شود.
– در صورت احساس سرگیجه، خستگی و اختلال در خواب به پزشک خود مراجعه نمایید.

این دارو به صورت قرص ۵، ۱۰،۲۰و۴۰ میلی گرمی موجود می باشد و مقدار مصرف روزانه دارو با توجه به شرایط شما توسط پزشک محاسبه می شود. معمولا رزوواستاتین کوثر به صورت یک بار در روز تجویز می شود. رزوواستاتین کوثر را در زمان مشخصی از روز; هر زمانی که راحتید، مصرف نمایید. این دارو با غذا تداخل ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید. بهترین زمان مصرف دارو عصرها می باشد. ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود. در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

– معمولاً درمان با این دارو طولانی مدت می باشد لذا با پزشک خود در ارتباط باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را به طور منظم انجام دهید تا پیشرفت درمانی شما ارزیابی شود.
– مصرف دارو را تا زمانی که پزشک برای شما تجویز کرده است، ادامه دهید .
– یک رژیم غذایی سالم، محدود کردن مصرف الکل، کاهش نمک در رژیم غذایی، ترک سیگار و داشتن فعالیت بدنی مناسب همراه با مصرف رزوواستاتین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
– خانم ها در مدت درمان با رزوواستاتین باید از یک روش جلوگیری از بارداری مناسب استفاده نمایند و در صورتی که حین درمان، بارداری رخ داد، فوراًبه پزشک اطلاع دهند.
– شربت های ضداسید معده و داروهای درمان سوهاضمه را حداقل با دو ساعت فاصله از زمان مصرف این دارو، مصرف نمایید.

در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد، در بسته بندی اصلی و دور ار نور مستقیم خورشید و رطوبت نگه داری شود.