Tamsulosin ER _ تامسولوسین

تامسولوسین آنتاگونیست گیرنده های آلفا 1 آ- آدرنوسپتور در پروستات است. عضلات غیر ارادی در پروستات به واسطه گیرنده های Alfa 1Aآدرنوسپتور منقبض می شوند. بلوک این گیرنده ها باعث استراحت و رها شدن عضلات غیر ارادی انتهای مثانه و پروستات می شود و متعاقبا جریان ادرار و علائم بزرگی پروستات کاهش می یابد.(BPH) تقریبا 75 درصد گیرنده های آلفا 1 پروستات از نوع Alfa 1A هستند

توضیحات درباره Tamsulosin ER _ تامسولوسین

Tamsulosin ER _ تامسولوسین

Tamsulosin hydrochloride 0.4mg Extended Release_ تامسولوسین هیدروکلراید 0.4 میلی گرم پیوسته رهش

داروهای مجاری ادرای

داروهای اتونومیک > داروهای مهارکننده آلفا آدرنرژیک > داروهای انتخابی مهارکننده آلفا۱ آدرنرژیک

30 عدد کپسول پیوسته رهش

تامسولوسین آنتاگونیست گیرنده های آلفا 1 آ- آدرنوسپتور در پروستات است. عضلات غیر ارادی در پروستات به واسطه گیرنده های Alfa 1Aآدرنوسپتور منقبض می شوند. بلوک این گیرنده ها باعث استراحت و رها شدن عضلات غیر ارادی انتهای مثانه و پروستات می شود و متعاقبا جریان ادرار و علائم بزرگی پروستات کاهش می یابد.(BPH) تقریبا 75 درصد گیرنده های آلفا 1 پروستات از نوع Alfa 1A هستند.

تامسولوسین در هایپر پلازی پروستات(بزرگ شدن پروستات) کاربرد دارد(BPH). سایر موارد کاربرد این دارو: درمان علائم انسداد و اختلال عملکرد خروجی مثانه و تسهیل دفع سنگ های کلیوی.

مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است. جزء گروه X طبق بندی می شود که منجر به نقص عضو جنین می گردد.

مشخصات کلی تداخلات:
سوبسترای CYP2D6
سوبسترای CYP3A4
تشدید اثرات کاهنده فشارخون

تداخلات رده X پرهیز:
آلفا 1 بلاکرها، برومپریدول، کانیواپتان، مهارکننده‌های قوی CYP3A4، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، ایدلالیسیب

کاهش اثرات داروها توسط تامسولوسین:
آگونیست های آلفا/ بتا، آگونیست های آلفا 1

کاهش اثرات توسط داروها تامسولوسین:
برومپریدول، القاکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، دابرافنیب، دفراسیروکس، انزالوتامید، اردافتینیب، ایووسیدنیب، میتوتان، پگ اینترفرون آلفا-b۲، ساریلومب، سیلتوکسیمب، توسیلیزومب

افزایش اثرات داروها توسط تامسولوسین:
آلفا 1 بلاکرها، آمیفوستین، داروهای ضد سایکوز (نسل دوم [آتیپیکال])، برومپریدول، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، دولوکستین، داروهای کاهنده فشارخون، فراورده‌های حاوی لوودوپا، نیتروپروسید، فولکودین، مهارکننده‌های فسفودی استراز 5، ریلمنیدین

افزایش اثرات تامسولوسین توسط داروها:
آجمالین، آمیسولپرید (خوراکی)، اپرپیتانت، باربیتورات ها، بنپریدول، بتابلاکرها، داروهای کاهنده‌ فشارخون، بریمونیدین (موضعی)، سایمتیدین، کلوفازیمین، کانیواپتان، مهارکننده‌های قوی و متوسط CYP2D6، مهارکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، داپوکستین، دیازوکسید، دولیسیب، اردافتینیب، فوس اپرپیتانت، فوس نتوپیتانت، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، گیاهان (با خاصیت کاهنده فشارخون)، ایدلالیسیب، لاروترکتینیب، لورمتازپام، لومفانترین، مولسی‌دومین، نتوپیتانت، نیکوراندیل، اوبینوتوزومب، پالبوسیکلیب، پگ اینترفرون آلفا-2b، پنتوکسی فیلین، مهارکننده‌های فسفودی استراز 5، آنالوگ‌های پروستاسیکلین، کیناگولید، سیمپرویر، استریپنتول

تداخل با غذا:
کپسول: ناشتا بودن فراهمی زیستی و پیک غلظت پلاسمایی را به ترتیب 30 و 40% افزایش می‌دهد.
راهکار: 30 دقیقه پس از یک وعده غذایی مشخص میل شود.
توجه: فرمولاسیون قرص با رهش کنترل‌شده [Canadian product] تحت تأثیر غذا قرار نمی‌گیرد و می‌تواند با یا بدون غذا در زمان مشخصی از روز مصرف شود.

این دارو نباید به عنوان داروی فشار خون استفاده شود. ممکن است کاهش فشار خون وضعیتی و یا سنکوپ ایجاد کند مخصوصا با مصرف اولین دز. افت فشار خون ممکن است 4 تا 8 ساعت پس از مصرف اولین دز دارو ایجاد شود.

حساسیت شدید به تامسولوسین و ترکیبات مشابه.

عوارض شایع %10<
قلبی عروقی: افت فشارخون وضعیتی، افت فشارخون وضعیتی علامت دار
سیستم اعصاب مرکزی: سردرد، سرگیجه
ادراری تناسلی: اختلال در انزال
عفونی: عفونت
تنفسی: رینیت
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
سیستم اعصاب مرکزی: خواب آلودگی، بی خوابی، سرگیجه
غدد درون ریز و متابولیسم: فقدان میل جنسی
گوارشی: اسهال، تهوع
عصبی، عضلانی و اسکلتی: ضعف، کمردرد
چشمی: تاری دید
تنفسی: فارنژیت، سرفه، سینوزیت

تامسولوسین در دقیقاً به صورتی که پزشک یا داروساز به شما توصیه نموده مصرف نمایید. کپسول یا قرص را به صورت کامل به همراه یک لیوان آب میل کنید و از خرد کردن، باز کردن یا جویدن آن خودداری نمایید. در اولین نوبت های مصرف این دارو ممکن است احساس سرگیجه یا از حال رفتن به شما دست دهد. به همین خاطر مهم است که دارو را برای بار اول در شب و حتماً پیش از رفتن به رختخواب مصرف نمایید و در صورت احساس سرگیجه یا تعریق به حالت دراز کش باقی بمانید تا این حالت به طور کامل برطرف گردد. به طور معمول یک عدد کپسول به صورت روزانه تجویز می‌گردد که نوبت اول را حتما شب پیش از خواب مصرف نمایید اما نوبت های بعدی را می توانید با توجه به شرایط خود در هر زمانی از شبانه روز که برای شما مناسب تر است، مصرف کنید. توصیه می شود دارو را نیم ساعت پس از یکی از وعده‌های غذایی خود در روز مصرف نمایید. در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، چنانچه در طول روز به خاطر نیاوردید، نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و مصرف روزهای بعدی را طبق روال سابق ادامه دهید. از دو برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید. به منظور تاثیر بهتر دارو ترجیحا دارو را در زمان مشخصی از روز به صورت منظم مصرف نمایید.

در مدت درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود بمانید تا پزشک با اقدام به آزمایشات بالینی و معاینات دقیق، روند بهبودی را مورد بررسی قرار دهد. آزمایشات درخواست شده توسط پزشک را به صورت منظم و دوره ای انجام دهید. توصیه می‌شود از مصرف الکل در مدت درمان با تامسولوسین خودداری نمایید. زیرا مصرف الکل در این دوره احتمال بروز عوارض دارویی تامسولوسین ازجمله افت فشار و سرگیجه را افزایش می دهد. کاهش مصرف فرآورده های حاوی کافئین مانند چای قهوه و نوشابه ها می‌تواند برای بهبود علائم شما مفید واقع شود. با توجه به تاثیرات منفی نیکوتین بر روی مثانه، چنانچه سیگاری می باشید ترک سیگار می تواند به بهبود علائم شما کمک بسیاری نماید لذا در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که جراحی دندان در پیش دارید، حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف داروی تامسولوسین قرار دهید. زیرا فشار خون شما در این شرایط با مصرف داروی بیهوشی و بیحسی سریعتر و بیشتر از سایر افراد طبیعی افت می نماید. در صورتی که قرار است جراحی چشم انجام دهید، حتماً پزشک خود را در جریان مصرف داروی تامسولوسین قرار دهید. زیرا ممکن است نیاز باشد که مصرف این دارو را برای مدتی قطع نمایید.

در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد، در بسته بندی اصلی و دور ار نور مستقیم خورشید و رطوبت نگه داری شود.