Vareniclin - وارنیکلین

آگونیست نسبی گیرنده نیکوتینی α4β2 نورونی است. تحریک نیکوتین در سیستم دوپامینی مزولیمبیک که در ارتباط با اعتیاد به نیکوتین است را مهار می کند. هم چنین به گیرنده 5HT3 ( معنی دار بودن این اتصال بررسی نشده است ) با تمایل متوسط اتصال می یابد. وارنی سیکلین باعث تحریک فعالیت دوپامین نیز می شود ولی میزان تحریک آن بسیار کمتر از نیکوتین است، لذا تمایل کاهش یافته و علائم ترک ایجاد می شود.

توضیحات مکمل درباره Vareniclin - وارنیکلین

Vareniclin – وارنیکلین

Vareniclin- وارنیکلین 0.5/1 میلی گرم- 1 میلی گرم

داروهای متفرقه

داروهای اتونومیک > داروهای متفرقه اتونومیک

قرص روکش دار – قرص‌های 60 و 90 میلی‌گرمی

تیکاگرلور

آگونیست نسبی گیرنده نیکوتینی α4β2 نورونی است. تحریک نیکوتین در سیستم دوپامینی مزولیمبیک که در ارتباط با اعتیاد به نیکوتین است را مهار می کند. هم چنین به گیرنده 5HT3 ( معنی دار بودن این اتصال بررسی نشده است ) با تمایل متوسط اتصال می یابد. وارنی سیکلین باعث تحریک فعالیت دوپامین نیز می شود ولی میزان تحریک آن بسیار کمتر از نیکوتین است، لذا تمایل کاهش یافته و علائم ترک ایجاد می شود.

درمان کمکی برای ترک سیگار.

در صورت بارداری یا شیردهی و اقدام به بارداری، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید. چنانچه کمتر از ۱۸ سال سن دارید، پزشک را در جریان قرار دهید. در صورت سابقه یا ابتلا به هرگونه اختلال روحی و افسردگی حتماً به پزشک اطلاع دهید. اگر مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و کلیوی می باشید، به پزشک اطلاع دهید. چنانچه سابقه ی تشنج دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید. چنانچه داروی دیگری مصرف می نمایید (اعم از نسخه ای و غیر نسخه‌ای،مکمل یا گیاهی)، لیست تمامی موارد مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. سابقه ی هر گونه حساسیت دارویی را به پزشک اطلاع دهید.

این دارو براى ترک سیگار شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خوددارى کنید.

اطلاعاتی گزارش نشده است.

تداخلات رده X پرهیز:

تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات داروها توسط وارنیکلین:

تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات وارنیکلین توسط داروها:

تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

افزایش اثرات داروها توسط وارنیکلین:

الکل (اتیل)، نیکوتین

افزایش اثرات وارنیکلین توسط داروها:

اردافتینیب، آنتاگونیست های گیرنده H2 هیستامینی، کینولون ها، تافنوکین، تری‌متوپریم

تداخل با غذا:

ذکر نشده است

واکنش های شدید روانی شامل افسردگی، افکار خودکشی و خودکشی گزارش شده است. مصرف الکل خطر واکنش های روانی را افزایش می دهد. قبل از تجویز این دارو بایستی خطرات واکنش های روانی شدید را با منافع کوتاه مدت و بلندمدت ترک سیگار برای هر بیمار مقایسه کرد. واکنش های ازدیاد حساسیتی شامل آنژیوادم و موارد نادر واکنش های شدید پوستی شامل سندروم استیون جانسون و اریتم مولتی فرم گزارش شده است. می تواند خطر وقایع قلبی عروقی مثل آنژین، سکته قلبی غیر کشنده، سکته مغزی غیر کشنده، نیاز پیدا کردن به عروق گذاری مجدد کرونری، PVD جدید یا نیاز به درمان آن را ایجاد نماید. تهوع وابسته به دز ممکن است رخ دهد. می تواند خواب آلودگی ایجاد کرده که توانایی فیزیکی یا مغزی را مختل کند. در اختلال کلیوی با احتیاط مصرف شده و تنظیم دز مورد نیاز است. ایمنی و اثربخشی وارنی سیکلین با مصرف همزمان سایر داروهای درمان های ترک سیگار بررسی نشده است. عوارض جانبی در صورت مصرف همزمان با درمان های جایگزینی نیکوتین گزارش شده است.

سابقه حساسیت شدید یا واکنش های پوستی به وارنی سیکلین.

هر دارو به موازات اثرات درمانى مطلوب، ممکن است باعث بروز برخى عوارض ناخواسته نیز گردد، اگرچه همه این عـوارض در یک فرد دیده نمى شوند ولى در صورت بروز هریک با پزشک خود مشورت نمایید. در صورت احساس سردرد یا هرگونه درد دیگر، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود جهت انتخاب داروی ضد درد مناسب مشورت نمایید. چنانچه درد ادامه دار بود و یا شدید شد، به پزشک اطلاع دهید. احساس تهوع یا به هم ریختگی معده و سوء هاضمه ممکن است در مدت مصرف این دارو رخ دهد. در این صورت با مصرف غذاهای سبک و میل کردن دارو پس از آن می توانید احتمال بروز این عوارض را کاهش دهید. در صورت احساس خواب آلودگی و سرگیجه از رانندگی و کار با ابزارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند تا زمانی که اثر دارو باقی است، خودداری نمایید. در صورت اختلال در خواب یا دیدن خواب های غیر معمول، از مصرف آخرین نوبت دارو نزدیک به زمان خواب خودداری نمایید. احساس خشکی دهان ناشی از مصرف وارنیکلین را می‌توانید با مصرف آدامس یا آب نبات های فاقد شکر برطرف نمایید. در صورت گر گرفتگی شدید یا گلودرد، تغییر در اشتها،افزایش وزن، تغییر طعم غذا در دهان، احساس تنگی نفس، سرفه و لکه های پوستی خارش دار،حتماً به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که احساس افسردگی و بی قراری های ناراحت کننده و افکار آسیب‌زا داشتید، حتماً به پزشک اطلاع دهید تا به صورت اصولی دارو را قطع نماید.

عوارض شایع (%10<):

سیستم اعصاب مرکزی: سر درد، بی خوابی، خواب آشفته، تحریک پذیری، افکار خودکشی، افسردگی

گوارشی: تهوع، استفراغ

عوارض نسبتا شایع (%10-1):

قلبی عروقی: آنژین صدری، درد قفسه سینه، ادم محیطی، سکته قلبی

سیستم اعصاب مرکزی: اضطراب، کسالت، آژیتاسیون، اختلالات خواب، تنش، خواب آلودگی، رفتار خصمانه، لتارژی، کابوس شبانه

پوستی: راش پوستی

گوارشی: نفخ، یبوست، اختلال چشایی، درد شکمی، اسهال، خشکی دهان، سوء هاضمه، افزایش اشتها، بی اشتهایی، کاهش اشتها، رفلاکس

تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی، تنگی نفس، آبریزش بینی

در مدت مصرف وارنيكلين حتماً تحت نظر پزشک بمانید و فراموش نکنید که این دارو تنها  بخشی از برنامه ی ترک شما می باشد. برای ترک موفق نیاز به توصیه‌ها و مشاوره‌های دقیق و منظم دارید. اطمینان حاصل کنید که پزشک مشاور شما به صورت دقیق در جریان کلیه داروهای مصرفی شما به غیر از این دارو می باشد. از آنجا که ترک سیگار می تواند بر روی متابولیسم سایر داروها در بدن شما تغییرات ایجاد نماید، پس از ترک سیگار ممکن است نیاز به تغییر در دز مصرف سایر داروهای روتین شما باشد. پس از پایان دوره ی درمان ممکن است پزشک به شما توصیه نماید که مقدار مصرف وارنیکلین را چند هفته به تدریج کاهش دهید و سپس قطع نمایید. این کار جهت تکمیل دوره ی  ترک سیگار می باشد زیرا در بعضی افراد مشاهده شده است که با قطع ناگهانی و مجدد، استعمال سیگار آغاز شده است. همچنین قطع ناگهانی می تواند موجب علائمی شبیه عوارض ترک مانند احساس افسردگی یا بی قراری و اختلال در خواب گردد. با وجود اینکه این اتفاق برای درصد کمی از افراد رخ می‌دهد، اما با کاهش تدریجی مقدار مصرف، طبق نظر پزشک می توانید احتمال بروز آن را کاهش دهید با غذا مصرف شده و یک لیوان پر از آب میل شود تا عوارض گوارشی کاهش یابد.

مصرف وارنیکلین معمولاً به این صورت آغاز می‌شود:

سه روز نخست روزانه یک قرص ۵۰۰ میکروگرمی /روزهای ۴ الی ۷ یک قرص(۵۰۰میکروگرم) صبح یک قرص عصر/از روز ۸ به بعد یک قرص ۱ میلی گرم دو بار در روز. دوره کامل مصرف وارنیکلین ١٢هفته می‌باشد که ممکن است طبق نظر پزشک در صورت موفقیت در ترک سیگار، بیشتر از ۱۲ هفته نیز ادامه داشته باشد. این دارو با غذا تداخل ندارد و می‌توانید آن را هر زمان که راحت هستید، مصرف نمایید. اما بهتر است آن را به صورت منظم در زمان های مشخصی از روز مصرف کنید. این کار از فراموش نمودن نوبت مصرف دارو پیشگیری می نماید و باعث می شود اثرات مطلوب هر چه سریع تر نمایان شود. هر نوبت دارو را با یک لیوان آب به صورت کامل ببلعيد و از جویدن یا خرد کردن آن خودداری نمایید. در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید. مگر اینکه به نوبت بعدی بسیار نزدیک باشید. در این صورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت های بعد را طبق روال سابق مصرف نمایید.

دارو را در دماى زیر 30 درجه سانتى گراد و در بسته بندى اصلى نگهدارى فرمائید. دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید. از مصرف داروهاى تاریخ گذشته خوددارى نمائید.

هر بسته حاوی 11 قرص روکشدار 0.5 میلی گرم + 14 قرص روکشدار 1 میلی گرم (وارنیکلین 1/0.5 میلی گرم).

هر بسته حاوی 56 قرص روکشدار 1 میلی گرم (وارنیکلین 1 میلی گرم).